Кина не се шегува – масовно тестирање поради три нови случаи на Ковид-19

52

– Кинеските власти вршат масовни тестирања во последните 24 часа поради три нови случаи на Ковид-19 – откриени се два случаи во провинцијата Внатрешна Монголија, а еден во Шангај.

Во градот Мазули во Внатрешна Монголија, властите денеска наредија затворање на училиштата, забранија јавни собири и организираа задолжително тестирање за сите граѓани, бидејќи во последните 24 часа беа откриени два нови случаи на Ковид-19.

Во Шангај, по тестирање на 15.416 примероци, откриен е еден нов случај на инфекција, па локалните власти наредија да се затворат болниците и да се тестираат сите граѓани во градската област Пудонг.

Во Кина, присуството на вирусот е официјално потврдено кај 86.431 лице од почетокот на пандемијата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.