Конференциска лига: анонимниот белгиски клуб го елиминирапе германски Ајнтрахт

Последни учесници во осминафиналето од оваа сезона во Конференциската лига се фудбалерите на грчки Олимпијакос, австриски Штурм, норвешки Молде и белгиски Унион Ст.Жилоаз.

Претходно Лил, Макаби Тел Авив, Викторија Плзен, Клуб Бриж, Астон Вила, Фиорентина, ПАОК и Фенербахче се пласираа во осминафиналето како победници во групите, додека загрепски Динамо, Макаби Хаифа, Ајакс и Сервет се пласираа во шеснаесетникот преку два натпревара во плеј-офот.

Најголемото изненадување го направија играчите на Унион Ст.Жилоаз, кои се пласираа во осминафиналето со победата од 2:1 против Ајнтрахт во Франкфурт. Првиот меч на белгиски терен заврши без победник 2:2.

Белгискиот тим дојде до предност од два гола по головите на Камерон Пуертас во 47. минута и Екерт Ајенсе во 80. минута. Мала надеж за домаќините се појави кога Дина Ебимбе во 87. минута намали на 1:2, но бундеслигашот од Франкфурт до крајот не постигна уште еден гол, што ќе ги одведеше во продолженија.

По 1:0 на домашен терен, Олимпијакос со истиот резултат го победи Ференцварош на гостински терен. Во првиот меч стрелец беше Ел Кааби, кој беше кобен за Унгарците и во реваншот. Беше стрелец на единствениот гол, од пенал во 45. минута.

Две победи за осминафиналето забележа и Штурм, кој по победата од 4:1 на домашен терен го победи Славен и во Братислава. Овојпат беше 1:0, а единствениот гол го постигна Биерет во 52. минута.

Норвешки Молде убедливо се пласираше во осминафиналето, откако на домашен терен ја совлада Легија со 3:2 и во Варшава со 3:0. Гулбрандсен постигна два гола, додека Хестад додаде уште еден во реваншот.

Претходно во четвртокот фудбалерите на Ајакс се пласираа во осминафиналето. По вкупно 210 минути борба против норвешкиот претставник Бодо Глимт, Ајакс победи со вкупни 4:3. Првиот меч во Амстердам заврши 2:2, додека по 90 минути од реваншот во Норвешка беше 1:1. Ајакс поведе со голот на Бергхуис во 34. минута, но Берг погоди за израмнување во 83. минута.

Секакви работи се случуваа меѓу двата гола, па на почетокот Ајакс остана со играч помалку. Во 48. минута, хрватскиот репрезентативец Јосип Шутало „поцрвене“ кога собори противнички играч кој сам одеше кон голот на холандскиот претставник. Ајакс не мораше долго да игра со играч помалку, бидејќи во 57. и 65. минута Гронбек заработи жолти картони, па и Бодо остана со десет играчи. Решавачкиот гол го постигна Тејлор во судиското продолжение, во 114. минута.

Швајцарецот Сервет, исто така, победи со 1:0 на гостувањето кај бугарски Лудогорец по ремито 0:0 на домашен терен. Голот за осминафиналето постигна Коњат веќе во шестата минута.