29.8 C
Skopje
четврток, мај 26, 2022

Лозарите утре ќе протестираат – се соочуваат со низа нерешени проблеми (ВИДЕО)

109

Поради повеќе нерешени проблеми во лозарството, од здружението „Тиквешки лозаро-овоштари“ за во недела најавија протест и блокада на патот Кавадарци – Неготино.

-Од 11 до 13 часот ќе имаме протест. Затоа сега ги поканувам сите лозари од тиквешијата да дојдат бидејќи работата е за никаде. Нашите барања министерството ги знае, но ништо не превземаат. Имаме проблеми со наводнувањето, неисплатеното грозје, неисплатени средства за измрзнување на овошните насади, на некои исплатија, на некои не, имаме неисплатени средства за сушата…., посочија тие.

Сите нивни барања и најавата за протест, погледнете ги во видеото во продолжение:

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.