НБА плејоф: Дурент и Букер го одведова Феникс до израмнување со Денвер

Девин Букер и Кевин Дурент постигнаа по 36 поени предводејќи ги Феникс Санс до победата од 129:124 над гостинските Денвер Нагетс во натпреварот бр. 4 од полуфиналето на Западната конференција за израмнување на серијата на 2-2.

Букер на учинокот од 36 поени додаде 12 асистенции, а Дурент 11 скока и шест асистенции. Лендри Шамет, изненадувањето на вечерта, забележа учинок од 19 поени, од кои 14 постигна во последната четвртина.

На Нагетс не им помогна ниту Никола Јокиќ, кој натпреварот го заврши со 53 поени и 11 асистенции, што е негов најдобар резултат во кариерата во постсезоната или регуларниот дел од сезоната. Џамал ​​Мареј постигна 28 поени со седум асистенции, а Мајкл Портер Џуниор, тој додаде 11 поени и 10 скока за Нагетс.

Петтиот натпревар од серијата е закажан за вторник во Денвер. Домашниот тим победи на сите натпревари досега.

Санс втор натпревар по ред беа без плејмејкерот, ветеранот Крис Пол кој има проблеми со препоните.

Денвер дојде до 121:118 по „тројката“ на Јокиќ и додавањето на Арон Гордон на минута и 45 до крајот. Но, Дурент изведе две слободни фрлања на нешто помалку од минута и пол за да ја зголеми предноста на пет поени пред Мареј да постигне кош 19 секунди подоцна.

Т.Ј. Ворен изведе две слободни фрлања за Феникс на 22,4 секунди до крајот, а Дурант додаде уште две на 13,7 секунди до крајот, додека Санс ја зголемија предноста на 127:120 пред да ја затворат.