Облачно и магловито време

323

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно облачно, по котлините магливо. На југот главно на планините со услови за слаб локален дожд. Температурата ќе се движи од шест до 11 степени.

Во Скопје ќе биде облачно. Температурата ќе достигне до седум степени.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози.

Намалена видливост поради магла има во Сарамзалино, Струмица, Катланово-Велес-Катланово, Тетово, Стража, М.Брод и Ресн до 100м. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП „Македонијапат“ апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Дежурните екипи на ЈП „Македонијапат“ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

ПУНКТ Т(°C)      ПУНКТ Т(°C)      ПУНКТ Т(°C)
К.Паланка +4     Струга +3              Кочани +3
Страцин +4         Ресен +0                Делчево +1
Куманово +4      Крушево +1          Смојмирово +3
Маџари +4          Кичево +2             Струмица +3
Тетово +1             М.Брод -1              Велес +3
П.Шапка -5        Буково 0                Неготино +6
Гостивар +2       Ѓавато +1               Д.Капија +4
Стража -1            Плетвар +3            Удово +5
Маврово 0          Пресека +2            Гевгелија +7
Дебар +3             Железнец +1         Кула +5
Битола +5           Штип +3                Петровец +4
Прилеп +5         Сарамзалино +3   Охрид +2

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.