Рама од Софија: Бугарско-македонскиот спор ја блокира евроинтеграцијата на Албанија

22

Премиерот на Албанија, Еди Рама, ќе разговара со бугарскиот претседател Румен Радев за начините на кои може да се дојде до решение на бугарско-македонскиот спор со цел одблокирање на евроинтегративните процеси.

Рама ваквата порака ја испрати за време на својата официјална посета на Бугарија.

-Работен состанок со претседателот Румен Радев на кој разговараме за за одличните билатерални односи и за потребата од дијалог за да се реши критичниот спор меѓу Бугарија и Македонија, кој во моментов го блокира дури и повикувањето на Албанија на меѓувладина конференција со ЕУ – порача Рама.

Во рамки на посетата на Софија, Рама оствари средба и со вршителот на должноста премиер на Бугарија, Стефан Јанев.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.