Русија бара од Обединетите нации да ја разгледаат можноста за санкционирање на Израел

Постојаниот претставник на Русија во ОН Василиј Небензија ги повика Обединетите нации да размислат за воведување санкции против Израел поради неговото непочитување на задолжителните резолуции донесени од Советот за безбедност.

Тој истакна дека резолуцијата 2728 на Советот за безбедност на ОН бара прекин на огнот во Газа за време на Рамазан, а тоа не е спроведено од Израел.

„Уште еднаш ве потсетуваме дека непочитувањето на задолжителните резолуции на Советот за безбедност мора да доведе до санкции против прекршителите. Сметаме дека Советот треба да го разгледа ова прашање без одлагање“, рече Небензија во четвртокот за време на состанокот на Советот за безбедност на ОН.

Францускиот министер за надворешни работи Стефан Сежурн исто така повика на санкции кон Израел претходно овој месец. Во февруари, Париз санкционираше 28 израелски државјани, иако француската влада не ги објави нивните имиња.

Резолуцијата за прекин на огнот на Хамас беше усвоена од Советот за безбедност на 25 март со 14 гласа „за“, ниту еден против, а САД беа воздржани. Документот бараше прекин на огнот во Газа за време на Рамазан, итно и безусловно ослободување на сите заложници и да се обезбеди хуманитарен пристап до Газа.

Испораката на хуманитарна помош за Газа во моментов е речиси невозможна, рече Небензија, посочувајќи на податоците од Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања, кои покажуваат дека израелските одбранбени сили (ИДФ) во моментов блокираат половина од хуманитарните конвои кои се движат кон регионот.

Претходно овој месец, Израел призна дека ИДФ по грешка извршила напад врз конвој на Светска централна кујна и убила седум од персоналот на организацијата – тројца британски државјани, еден Австралиец, еден Палестинец, еден Полјак и еден американско-канадски државјанин.

Набргу откако САД се воздржаа за резолуцијата на ОН за прекин на огнот во Газа, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја откажа планираната посета на Вашингтон на висока делегација во знак на протест поради потегот. Тој ја обвини Белата куќа за „повлекување“ од, како што рече, „принципиелната позиција“ со тоа што дозволи гласањето да помине без приложување услови што предвидуваат ослободување на заложниците што ги држеше Хамас.

Со еднонеделниот договор за примирје, постигнат кон крајот на ноември, беа ослободени 105 израелски заложници во замена за 240 палестински затвореници.

Во средата, катарскиот премиер Шеик Мохамед бин Абдулрахман Ал-Тани рече дека преговорите меѓу Израел и Хамас се заглавени за да се обезбеди примирје во Газа и ослободување на повеќе заложници.