Руска делегација утре во Турција на разговори за Идлиб

17

Делегација на Русија утре ќе дојде во Турција на разговори со цел да се прекине „агресијата“ на сириската влада и да се спречи хуманитарна катастрофа во регионот на Идлиб, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Тој повтори дека Турција ќе направи се што е потребно за да се спречи хуманитарна трагедија во Идлиб каде што сириските сили предводени од Русија вчера влегоа во стратешки важниот град Саракеб.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.