САД негираат вмешаност во нападот на Иран

Пентагон негираше дека какви било американски сили учествувале во напад со беспилотно летало доцна во саботата, кој лесно го оштети комплексот на иранското министерство за одбрана во градот Исфахан, во централниот дел на земјата. Изјавата следи по извештаите дека САД и Израел би можеле да бидат вмешани.

Според иранското Министерство за одбрана, голем број беспилотни летала биле насочени кон воена работилница, но противвоздушната одбрана успешно го одбила нападот. Исто така, тврди дека нема жртви и дека објектот продолжува со нормална работа.

Додека Техеран не ја префрла вината, неговиот министер за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан инсистираше дека „кукавички напад со беспилотно летало…нема да го попречи напредокот на Иран во неговата мирољубива нуклеарна програма“.

Во понеделникот, иранската новинска агенција ФАРС објави снимка на која се гледа како изгледаат остатоците од неколку мали беспилотни летала, кои очигледно ги извршиле нападите. На видеото се гледа и малку оштетена зграда во објектот.

Говорејќи за Ројтерс во неделата, портпаролот на Пентагон Бриг. Генералот Патрик Рајдер тврдеше дека не учествувале американски воени сили. Тој одби да каже повеќе за инцидентот.

Телевизискиот канал Ал Арабија објави, повикувајќи се на извори, дека американските воздухопловни сили и „уште една земја“ биле вклучени во нападот, тврдејќи дека беспилотните летала целеле складиште за балистички ракети.

Волстрит журнал, во меѓувреме, цитира „луѓе запознаени со операцијата“ дека нападот бил организиран од Израел. Во извештајот, исто така, се вели дека Ерусалим и Вашингтон бараат „нови начини да ги задржат нуклеарните и воените амбиции на Техеран“.

Засега ниту една земја не ја презеде одговорноста за нападот. Сепак, инцидентот доаѓа во време на зголемени тензии меѓу Иран и Израел поради нуклеарната програма на Техеран. Израелските власти постојано предупредуваа дека Иран се обидува да стекне нуклеарно оружје, што Техеран го отфрли, тврдејќи дека неговата нуклеарна програма служи само за мирољубиви цели.

Рано во понеделникот, се појавија извештаи за уште еден напад со беспилотно летало врз конвој камиони за кои се вели дека превезувале храна на преминот Ал-Каим на сириско-ирачката граница. Телевизискиот канал Ал-Мајадин објави дека нападот бил насочен кон „три ирански камиони со помош натоварени со брашно и ориз“ и дека „конвојот не носел никакво оружје“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.