САД подготвуваат нови санкции против Русија за кибернападите и труењето и прогонот на Навални

14

За неколку недели САД ќе одговорат на непријателските акции на Русија поврзани со кибернападите и ситуацијата со прогонот на опозицискиот лидер Алексеј Навални, соопшти денеска портпаролот на Белата куќа Џен Псаки.

За тоа дека се подготвуваат нови санкции поради руските злонамерни кибер активности и труењето на опозиционерот Навални, денеска објави и Вашингтон пост.

Руските власти, наведува весникот, со години „користат средства во киберпространството за вршење низа дејства непријателски за интересите на САД и нивните сојузници. Се цитираат извори кои наведуваат дека САД ќе побараат од Москва да одговара за „користење забрането хемиско оружје“ против Навални.

За масивните хакерски напади и упади во системите на повеќе државни агенции и министерства денеска се одржува и распит во Конгресот.

Пред сенатскиот Одбор за разузнавање на сослушување се раководителите на софтверската компанија „Соларвиндс“, технолошкиот гигант Мајкрософт и фирмите за кибербезбедност „Фајрај“ и „Краудстрајк“.

Во своите настапи тие имаат намера да ги повикаат законодавците да ја зголемат транспарентноста во областа на борбата со кибер шпионажата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.