Сирија e подготвена за „војнa“ со Израел

Дамаск е целосно подготвен да ја брани својата територија во потенцијален воен конфликт со Израел, изјави во неделата сирискиот министер за надворешни работи Фајсал Мекдад додека регионалната криза продолжува.

Мекдад зборуваше на состанокот со иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан во Дамаск, каде што разговараа за заедничката поддршка за Палестинците за време на војната на Израел со Хамас во Газа.

Мекдад рече дека Сирија „се спротивставува“ на Израел од 1948 година, кога избувна првата целосна војна меѓу неколку арапски нации и новоформираната еврејска држава.

„Сирија водеше војни против израелската окупација и е подготвена да води војни, но таа ќе одлучи кога и како“, нагласи министерот за надворешни работи, истакнувајќи ја важноста на Голанската висорамнина – дел од југозападна Сирија контролирана од Израел од 1967 година.

Завршувањето на израелската окупација на Голанската висорамнина е „на врвот на нашите приоритети“, инсистираше Макдед, додавајќи дека „Сирија е подготвена да ја плати цената за сите овие операции за ослободување“.

Највисокиот сириски дипломат истакна дека присуството на американските и турските сили во земјата е исто така „нелегитимно“ и мора да престане.

Амир-Абдолахиан продолжи да го осудува „незаконското присуство на странски трупи во Сирија“ и ги обвини САД и Израел дека извршиле „геноцид“ врз Палестинците.

САД извршија воздушни напади во Сирија овој месец како одговор на ракетните напади врз американските бази во регионот.

Пентагон соопшти дека цели се милитантни групи поврзани со Иран, кои стојат зад бомбардирањето на 28 јануари во Јордан каде што загинаа тројца американски војници. Сирија ги осуди нападите на нејзина територија како „нелегални“ според меѓународното право.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.