Шпанец 18 години лажел дека е свештеник

Мигел Анхел Ибара од Шпанија, речиси две децении лажно се претставувал како свештеник. Тој венчавал, крштевал деца и исповедал гревови.

Римокатоличката епархија во Шпанија открила во понеделникот и тој е разрешен од службата во Католичката Црква.

Мигел Анхел Ибара (вториот од лево)
Мигел Анхел Ибара (вториот од лево)

Ибара ги извршувал должностите на свештено лице прво во Колумбија, а потоа и во јужна Шпанија, иако никогаш не се запопил.

Според објавата на црквата, свадбите и крштевките ќе бидат признаени, но не и исповедта што ја слушал лажниот свештеник.

Инаку, Ибара беше откриен откако бил уапсен во Колумбија за фалсификување документи.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.