Турција го одложи гласањето за влез на Шведска во НАТО

Комисијата за надворешни работи на турскиот парламент денеска го одложи гласањето за кандидатурата на Шведска за членство во НАТО, со што дополнително се одложи одлуката за проширување на западната воена алијанса, по 18 месеци чекање.

Претседателот Фуат Октај рече дека комисијата, која е контролирана од владејачката партија на претседателот Тајип Ердоган, ќе ги продолжи разговорите и дека законот за поддршка на шведската кандидатура би можел да биде на дневен ред следната недела, но не одреди датум.
„За сите наши пратеници да го одобрат членството на Шведска во НАТО, мора да бидат целосно убедени. За сето ова ќе разговараме на следниот состанок на комисијата за ова прашање“, рече Октај по неколкучасовна дебата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.