Веспрем прв финалист во СЕХА лигата

Ракометарите на унгарски Веспрем се првите финалисти од завршниот турнир од регионалната СЕХА лига кој се игра во Задар откако го совладаа белорускиот Мешков од Брест со 28:24 (12:13) и го очекува победникот од дуелот меѓу ППД Загреб и скопски Вардар.

Фаворизираниот Веспрем до победата стаса со подобрата игра во второто полувреме, а се исткна шпанскиот голман Родриго Коралес со 15 одбрани, повеќето во клучните моменти на мечот. Во моментите кога унгарскиот тим правеше серија од 5:0 и се одлепуваше од Мешков, Коралес одбрани и два седмерца па во последните 10 минути се влезе со резултат 24:20. Предноста на Веспрем растеше и стаса најмногу до „плус шест“за конечните 28:24.

Гашпер Маргуч и Петар Ненадиќ постигнаа по шест погодоци за Веспрем, додека Александар Шкурински беше шесткратен стрелец за Мешков.