ВИДЕО I Форд го претставува најмоќниот „мустанг“ во историјата! Има 800 коњски сили

Доколку сте фан на „Volkswagen“ кратенката „GTD“ ќе ве одведе во сосема друга насока. Тука буквално станува збор за тркачки автомобил од класата „IMSA GTD“, а кој одговара на „FIA GT3“ спецификациите. А овој „Mustang“ е навистина тркачки автомобили, кој според случајноста смее да вози и по улиците.

Опремен со адаптивна тркачка шасија и елементи на активна аеродинамика, овој автомобил е придвижуван од мотор кој сега испорачува повеќе од 800 коњски сили. Спротивно од најавите, моторот 5,2 V8 не е поставен централно, туку е оставен пред возачот. Најмоќниот „Mustang“ во историјата добива и титаниумски издуван систем, а црвената зона е на само 7.500 вртежи во минута.

Распоредот на масата е идеален, 50:50, со менувачот поставен од позади. Станува збор за осумстепенски менувач со две спојки. Треба да се спомене и големото користење на карбон, со цел оптимизација на масата на возилото. Целта е јасна, а тоа е да се совлада круг на Нирбургринг со време далеку под седум минути.

За овој автомобил од „Ford“ ќе бараат околу 300.000 долари, а првите испораки се очекуваат кон крајот на следната година.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.