Воз полн со деца во Австрија паднал во река, најмлку 17 повредени

47

На последниот училиштен ден пред летниот одмор воз во кој имало многу деца и тинејџери излетал од шините и паднал во река во австриската провинција Салцбург.

Според командирот на спасувачката служба, Антон Шилчер, 17 лица се здобиле со полесни повреди во несреќата која се случила нешто по 7 часот.

Несреќата се случила во близина на Кендлбрук. Вагонот на регионалниот воз паднал околу 4 метри преку речниот насип и запрел во Мура, пренесува ОРФ.

Шилчер изјавил дека на пругата по бурата останале корења или нешто слично.

Повеќе од 50 патници биле деца и млади. Патувале кон Тамсвег, изјавил за агенцијата ДПА портпаролот на Црвениот крст.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.