Зеленски е „легитимна воена цел“, вели Медведев

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, како водач на „непријателски политички режим“, е легитимна воена цел, изјави Дмитриј Медведев, шеф на Советот за безбедност на Русија.

Говорејќи за ТАСС во понеделникот, Медведев рече дека прашањето за легитимитетот на Зеленски како претседател не е од особено значење за Москва.

„За Русија, конечното губење на легитимитетот од страна на псевдо-претседателот на поранешна Украина нема да промени ништо“, рече поранешниот руски претседател, истакнувајќи дека лидерите на земјите што водат војна „секогаш се сметаат“ за легитимна воена цел.

Медведев го нарече Зеленски „воен злосторник“, кој треба да биде фатен и изведен пред лицето на правдата или „ликвидиран како терорист“ за неговите злосторства врз Русите и Украинците.

Зеленски се појави на списокот на барани лица на руското Министерство за внатрешни работи претходно овој месец, иако не беа објавени податоци за кривичната постапка против него.

Уставните овластувања на актуелниот украински претседател истекоа на 20 мај. Претседателските избори првично беа закажани за март, но беа одложени поради воената состојба, која беше воведена по почетокот на конфликтот со Русија во февруари 2022 година, и во неколку наврати беше продолжена од законодавниот дом на Украина.

Зеленски во декември 2023 година објави дека нема да се одржат претседателски или парламентарни избори се додека воената состојба е на сила. На почетокот на мај, пратениците ја продолжија воената состојба за уште три месеци.

Според Медведев, Зеленски „ефикасно ја презел власта“ во земјата по поништувањето на изборите.

„Тој плукна по уставот на својата ‘земја’, го игнорираше Уставниот суд, па дури и не ја прошири, туку ја узурпираше врховната власт“, ​​тврди Медведев, додавајќи дека Зеленски „се покри со неартикулирана декларација на Врховната Рада (украинскиот парламент) за укинувањето на претседателските избори во време на војна“.

Во март, весникот Украинскаја правда тврдеше, повикувајќи се на членови на парламентот, дека Зеленски практично му ги одзел овластувањата на законодавниот дом и воспоставил де факто лично владеење.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, неодамна изјави дека „наскоро ќе дојде моментот кога многу луѓе, вклучително и оние во Украина, ќе го преиспитаат легитимитетот на претседателот Зеленски“.