петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Јапонија одбележува три години од нуклеарната катастрофа во Фукушима

Japan Tsunami Anniversary

Поврзани вести

Јапонија денеска одбележува три години од разорниот земјотрес и цунами, во кои што загинаа и исчезнаа околу 19.000 лица, а катастрофата од огромни размери ги опустоши крајбрежните подрачја и предизвика нуклеарна криза.

Јапонскиот премиер, Шинзо Абе, денеска во Токио присуствува на комеморативна седница, одбележувајќи го моментот кога Јапонија беше погодена од земјотрес со интензитет од девет степени.

Жителите на северниот дел на земјата кои го преживеале цунамито одржале комеморативна седница во знак на сеќавање на своите најблиски.

Тројната катастрофа- земјотрес, цунами и нуклеарна хаварија, на денешен ден пред три години однесе 15.884 животи, додека 2.636 од нив се водат како исчезнати на северното јапонско крајбрежје, а околу 270.000 лица, од кои многу се од Фукушима, не можат да се вратат во своите домови поради висока радијација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести