недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Се сруши авион кај Техеран, 48 мртви

alg-iran-air-crash-jpg

Поврзани вести

Сите 48 патници и членови на екипажот загинаа денеска, кога кај аеродромот во иранскиот главен град Техеран се сруши авион на компанијата „Сепахен ер“, јавија иранските државни медиуми.

Иранската агенција за цивилен авиосообраќај соопшти дека меѓу патниците биле и две бебиња и три деца помлади од 12 години, пренесува агенцијата ИРНА.

Авионот летал од техеранскиот аеродром Мерабад за Табас, на североистокот на Иран, а се срушил во населено подрачје во квартот Азад, на еден булевар, пренесува Ројтерс.

Државната телевизија јавува дека најмалку три лица од тоа подрачје се префрлени во болница поради изгоретини.

Авионесреќите во Иран се многу чести поради лошо одржуваните авиони. Во последните 25 години загинале повеќе од 2000 луѓе, а се случиле преку 200 авионски несреќи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести