Свет

Северна Кореја ќе воведе своја временска зона

Северна Кореја ќе воведе своја временска зона
Северна Кореја ќе воведе своја временска зона

Северна Кореја најави дека следната недела ќе воведе своја временска зона, така што актуелното време ќе го врати назад за 30 минути.

Локалното време во Северна Кореја и Јужна Кореја и Јапонија е исто, девет часа понапред од Гринич, кое е воведено од Јапонија додека управувала со Кореја од 1910 до 1945 година.

Новата временска зона ќе почне да се применува на 15 август
Новата временска зона ќе почне да се применува на 15 август

Новата временска зона ќе почне да се применува на 15 август, на 70-годишнината од ослободувањето на Кореја од јапонското управување и крајот на Втората светска војна.

Професорот по севернокорејски студии на Универзитетот во Сеул, Јанг Мо-јин истакна дека ваквиот потег на Пјонгјанг веројатно има за цел со антијапонските националистички чувства да се зајакне лидерството на Ким Јонг-ун во Северна Кореја.

Јужна Кореја тврди дека ја користи истата временска зона како Јапонија, бидејќи е попрактично и согласно меѓународната пракса.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ:

ВИДЕО: Хијанг од Северна Кореја е вистнски хит на СП во Казан

Северна Кореја: Немаме интерес да се откажеме од нуклеарното оружје