четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Словачка бира претседател

Политичките аналитичари истакнуваат дека двата кандидати имаат подеднакви шанси за победа.

izbori slovacka

Поврзани вести

Во Словачка денеска се одржува вториот круг од претседателските избори, на кои учествуваат актуелниот премиер Роберт Фицо и еден од најбогатите Словаци, Андреј Киска.

Во првиот круг од изборите одржани на 15 март, на кои учествуваа 14 кандидати, Фицо освои 28, а Киска 24 отсто од гласовите.

Политичките аналитичари истакнуваат дека двата кандидати имаат подеднакви шанси за победа.

Изборните места се отворени од седум до 22 часот. Право на глас имаат околу 4,3 милиони граѓани. Првичните резултати се очекуваат во текот на ноќта.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести