сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 11

Tag Archives: бугарија

nikola-poposki

Попоски: Проблем можат да бидат обврските кои ќе ни бидат наметнати со договорот

Разликата меѓу декларацијата од 1999 г. и посакуваниот договор од бугарска страна кој евентуално би се потпишувал во 2017 г, е што декларацијата е необврзувачка, изјави поранешниот министер за надворешни...
antonio-milososki

Милошоски: Криењето на договорот со Бугарија отвара сериозни дилеми и буди сомнежи во јавноста

-Три години раководството на СДСМ критикуваше дека Собранието не треба да е потчинето на Владата, за после пола час од одбивањето на тој предлог да пристигне премиерот и претседател на СДСМ и тоа што...
pronjuz

Грчки медиуми за состанокот во Солун: Ќе се дели ли Скопје?

„Дали ќе го делат Скопје ? – Трилатерален состанок на Грција, Србија и Бугарија во Солун”, е насловот под кој што грчкиот весник „Проњуз“ пишува дека целта на денешниот состанок била „неутрализирање...
katica-kulavkova-640x396

„Хаику“ за Заев на Ќулавкова: Ако Охрид го срамни земјотрес, нека биде тоа знак дека сме Бугари

Поетесата Катица Ќулавкова која со своите постапки изминатиов период ја врши функцијата партиски војник на СДСМ и ама баш со ништо не покажува дека заслужува да биде наречена академик, излезе со шокирачки...
ljubco_georgievski

Бугарите воодушевени од Љубчо Георгиевски за Илинден и за тоа што плука по ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот премиер на Македонија и бивш претседател на ВМРО-ДПМНЕ, а сегашен лидер на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, на својот профил на „Фејсбук“ напиша дека нема никаков спор за бугарскиот...
vmro dpmne zgrada

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го крие договорот со Бугарија затоа што тој ѝ нанесува штети на Македонија

Премеирот Зоран Заев го крие договорот за добрососедство со Бугарија затоа што тој прави штета на државата и награѓаните и сака се помалку да се зборува за тој договор, реагираа во понеделникот од ВМРО-ДПМНЕ,...
vmro dpmne zgrada

ВМРО-ДПМНЕ: Владата не смее да склучува штетни договори за државата и народот

ВМРО-ДПМНЕ упати критики до Владата за нетранспарентност околу договорот за добрососедство со Бугарија порачувајќи дека таа не смее да склучува договори, како што наведува во соопштение, на штета...
vmro-dpmne-tablo-

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже јавно што договорил со Борисов

Најбројната парламентарна партија во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ, повторно реагира и бара Зоран Заев да и’ објасни на македонската јавност што договорил во Софија на средба со бугарскиот премиер Бојко...
Risto Nikovski

Никовски: Договорот за добрососедство со Бугарија има скриени намери

Македонија одамна бара помош, пред сѐ, од Брисел, но најчесто не ја добиваше. Сега малку работите се променија, бидејќи целата оваа тешка криза овие неколку години тие имаат една нагласена улога и сега...
zezov4

Жежов: Секоја промена на учебниците по историја ќе има погубни последици за Макeдонија и ќе имплицира промена на името

Секаква промена на содржините на учебниците по историја ќе има погубни последици за Република Македонија, тоа го тврдам најодговорно. Не сум запознаен со ниту еден пример во светот една држава да и...
vmro dpmne zgrada

ВМРО-ДПМНЕ: Сакаме да градиме добрососедски односи, базирани на заемно почитување

ВМРО-ДПМНЕ е за градење на добрососедски односи базирани на заемно почитување и ќе поддржи сѐ што е во насока на подобрување на односите со соседите, но ништо што е во спротивност со интересите на македонскиот...
zezov

Жежов: Ако славиме Илинден заедно, Бугарија треба да го признае посебниот македонски национален идентитет

Ако имаме заедничка прослава на Илинденското востание, во тој случај, бугарската држава јасно треба да декларира дека го признава посебниот македонски национален индентитет, и тогш евентуалната прослава...
nikov

Ников: Историјата не е процес кој се користи за дневна политика

Илинден е македонскиот код, Илинден 903-та зародишот на македонска самостојна држава, историјата е многу јасна, порачува историчарот Слободан Ников, кој се надворзува на мноштвото реакции по најавите...
заев-борисов

Анкета: Граѓаните гневни на потезите на Заев во врска со „заедничката“ македонска и бугарска историја

Посетата на премиерот Зоран Заев на Бугарија и неговите скандалозни потези кои ги направи таму, граѓаните ги примија со големо разочарување и гнев, особено неговите ставови дека Македонија и Бугарија...
vmro dpmne zgrada

ВМРО-ДПМНЕ: Заев крие од граѓаните што договарал во Софија

Премиерот Зоран Заев во предизборниот период ветуваше јавни дебати за секое позначајно прашање, како граѓаните би кажале што и како мислат, за сега да склучува меѓународни договори од витално значење...

Најчитани вести