понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Централноафриканска Република: Околу 400 жртви за три дена

Францускиот министер за надворешни работи, Лоран Фабиус, изјавил дека во судирите во престолнината на Централноафриканската Република во изминатите три дена загинаа околу 400 лица.

Central African Republic

Поврзани вести

„Ние изборивме 394 жртви во последните три денар. Мирот сега се врати во Банги, иако се’ уште повремено има насилства“, рекол Фабиус.

Франција минатата недела испрати војници во Банги за да го запре насилството, со што ја започна нејзината значајна интервенција во Африка од почетокот на годината.

Се претпоставува дека судирите во оваа земја избиле откако христијански паравоени формации, лојални на поранешниот претседател на државата Франсоа Бозизе, ги започнале нападите во северниот дел на земјата.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести