среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Украинскиот парламент ќе расправа за уставните реформи

ukrainski parlament

Поврзани вести

Денес во украинскиот парламент ќе биде разгледан предлогот за уставни реформи, што има за цел да ги намали ингеренциите на претседателот, пренесе „АФП“.

Украинската опозиција вчера ја повика германската канцеларка Ангела Меркел да ги блокира сомнителните банкарски трансакции на украинските службеници, односно поданици на украинскиот претседател Виктор Јанукович.

Меркел ја оцени ситуацијата во Украина како „крајно напната“ и ја повика земјата да продолжи со формирањето на новата влада и донесување на уставни амандмани.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести