Кавадарци најзагаден град во државата, во Лисиче најзагадено во Скопје

225

Вечерва Кавадарци е најзагаден град во земјава со 494 микрограми на метар кубен ПМ 10 честички, додека зад него е Струмица со 332.

Во Скопје најзагадена општина вечерва е скопско Лисиче со 322 ПМ 10 честички на метар кубен, додека потоа следуваат Гази Баба со 215 и Ректорат со 202 ПМ 10 честички на метар кубен.

Загадени се и Велес, Тетово, Куманово и Кичево.

инаку пред неколку дена градоначалникот Шилегов најави и дека на крајот на зимото ќе доделува и субвенции за купување на инвертор клими, што за многумина е парадоксално среде месец јануари на овој начин да се мотивираат граѓаните кога грејната сезона е во полн ек и речиси на крајот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.