НБА плејоф: Дончиќ им помогна на Маверикс да ја започнат серијата со гостинска победа кај Волвс

Кошаркарите на Далас Маверикс поведоа во серијата против Минесота Тимберволвс во финалето на плејофот на Западната конференција на НБА лигата, откако го добија првиот натпревар на гостински терен со 108:105.

Далас го предводеше Лука Дончиќ со 33 поени, од кои 15 постигна во четвртата четвртина, а имаше и осум асистенции, шест скока и три украдени топки. На почетокот на четвртата четвртина, Словенецот постигна седум последователни поени за 63 секунди како дел од серија од 13:0, по што Далас поведе со 97:89.

Минесота се врати за да поведе со 102:98 на три минути и 37 секунди до крајот, а потоа Далас тргна во серија од 8:0 за да ја заработи својата прва победа во финалето на Западот.

Кајри Ирвинг во победата придонесе со 30 поени, од кои 24 постигна во првото полувреме, а имаше и пет скока и четири асистенции. ПиЏеј Вошингтон додаде 13 поени и седум скока, а Даниел Гифорд 10 поени и девет скока.

„Неверојатно. Кајри нѐ покрена. Без него веројатно ќе губевме 20 на полувремето, па тој нѐ покрена. А јас морав малку да му помогнам во вториот дел“, изјави Дончиќ по натпреварот.

Во тимот на Минесота, Џејден МекДаниелс постигна 24 поени, а Ентони Едвардс 19 поени со 11 скока и осум асистенции. Карл Ентони Таунс додаде 16 поени и седум скока при шут 6-20, Наз Рид 15 поени, а Руди Гобер 12 поени и седум скока.

„Бевме чекор зад нив, особено јас. Едноставно бев исцрпен. Но, ќе бидеме добро, ова беше само почеток”, изјави Едвардс.

Вториот натпревар ќе се игра ноќта меѓу петок и сабота, а домаќин повторно ќе биде Минесота.