Полските земјоделци се приклучија на блокадата на Украина

Земјоделците од полското зружение  „Измамено село“ се приклучија на деноноќната блокада на патот кај  Медика – еден од најпрометните гранични премини во земјата со Украина – како дел од големиот протест против политиката на мека трговија на ЕУ кон Киев.

Земјоделците и камионџиите го блокираат преминот Медика од четвртокот, од 9 до 20 часот по локално време. Во понеделник наутро почнаа 24/7 блокада на влезната точка, која се очекува да трае до 3 јануари.

„Само два камиони треба да се пропуштаат секој час“, изјави Роман Кондроу, претставник на здружението, за полската агенција за печат (ПАП), додавајќи дека ќе бидат направени исклучоци за хуманитарна помош и воени резерви.

Медика е четвртата гранична точка што полските работници ја блокираа од 6 ноември, оставајќи илјадници камиони блокирани со денови. Камионџиите исто така беа спречени да патуваат на премините во Дорохуск, Хребен-Рава Руска и Корчова.

Масовниот протест беше организиран во уште еден обид да се привлече внимание на штетата нанесена на секторот со одлуката на ЕУ да ги ублажи регулативите на блокот за украинските транспортни компании во 2022 година.

Регулативите доведоа до тоа полските возачи на камиони да губат од украинските компании, кои нудат поевтини цени за нивните услуги и сега превезуваат стоки во ЕУ, наместо само меѓу блокот и Украина.

Полските земјоделци кои се приклучуваат на митингот вршат притисок врз официјалните претставници на ЕУ да ја дадат поддршката за да им помогнат да се справат со ниските цени на житото.

„Би сакал да го прекинам овој протест што е можно поскоро, бидејќи тој е исто толку тежок за нас како и за сите околу нас“, изјави за Ројтерс Томаш Борковски, лидер на синдикат на полски транспортери, предупредувајќи дека немаат намера да се повлечат од нивните барања.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.