Селекцијата на Јужна Африка го изненади домашниот Египет

Фудбалерите на репрезентацијата на Јужноафриканската Република во сабоата вчерта во осминафинелето од Африканскиот куп на нациите направија изненадување откако во Каиоро со 1:0 го совладаат домаќинот на првенството Египет,.

Стрелец за јужноафриканската селекција беше Тенбинкоси Лорч во 85 минута, со што ја одведе својата селекција во четвртфиналето каде што ќе се сретне со репрезентацијата на Нигерија.

Претходно во во саботата вечерта во Александрија Нигерија во мечот кој го карактеризираа пресвртите со 3:2 го совлада бранителот на титулата Камерун.