Силен земјотрес го стресе Крит

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала рано утринава го погоди грчкиот остров Крит, а епицентарот бил во морето.

Епицентарот е на 30 километри југо-југоисточно до Закрос. Силниот земјотрес бил почувствуван во многу делот од источниот дел на Крит, а бил на длабочина од 10 километри.

Засега нема информации за евентуални штети.

По силниот земјотрес регистрирани се уште најмалку четири со јачина од околу 3,8 степени.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.