Таткото на двегодишната Данка која исчезна го помина полиграфот

Таткото на 2- годишната Данка Илиќ која исчезна во Бањско поле кај Бор и по која интензивно се трага, го помина полиграфот.

Двегодишната Данка Илиќ исчезнала во вторникот, а во моментот на исчезнувањето носела виолетови панталони, јакна во маслинесто зелена боја, а косата и била врзана во опавче.

Девојчето има кафена коса, кафени очи и е висока околу 85 сантиметри.

Две специјалистички спасувачки екипи од урнатините од Белград и Нови Сад, од Одделението за вонредни состојби на МВР, синоќа пристигнаа во Бањско Поле кај Бор и рано утринава започнаа детално пребарување на просторот околу куќата пред од кои девојчето исчезнало во вторникот.

Екипите ги сочинуваат 18 пожарникари-спасувачи со пет теренски возила и куче спасител, соопшти денеска МВР.

Припадниците на МВР во континуитет ги преземаат сите мерки и дејствија за пронаоѓање на девојчето и утврдување на сите факти и околности за нејзиното исчезнување, а на местото на настанот утрово пристигна и министерот за внатрешни работи Братислав Гашиќ.

Поради исчезнувањето на Данка Илиќ, за прв пат во Србија е активиран системот „Најди ме“.