Јувентус избори полуфинале во Купот

Coppa Italia quarter finals soccer match Juventus FC vs SS Lazio at the Allianz Stadium in Turin, Italy, 2 february 2023 ANSA/ALESSANDRO DI MARCO

Фудбалерите на Јувентус изборија пласман во полуфиналето на италијанскиот куп откако на својот стадион во Торино со 1:0 го совлада Лацио.

Решавачкиот погодок во четвртокот го постигна Бразилецот Бремер во 44 минута.

Торинската „Стара дама“, така во полуфиналето ќе игра против Интер кој во четвртфиналето во вторникот исто така со 1:0 ја победи дома Аталанта.

Втората полуфинална двојка ја сочинуваат Кремонезе и Фиорентина.

„Фенерџијата“ во Серија А во средата на римски „Олимпико“ со 2:1 ја победи домашната Рома, а Фиорентина дома со истиот резултат го совлада Торино.

Првите полуфинални дуели меѓу Интер и Јувентус, како и меѓу Кремонезе и Фиорентина се играат на 4-ти и 5-ти април, додека реваншите се закажани за 25-ти и 26-ти април. Финалето ќе се игра на 24-ти мај.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.