Вкусно: Печен компир со сусам

Компирот подготвен на овој начин може да се сервира како прилог, но и како главно јадење (заедно со младо сирење или салата).

Состојки:

1 кг бел компир;

150 г сусам;

2 лажици толчени пиперки;

1 дл масло за јадење;

125 г маргарин.

Подготовка:

Исчистете го компирот и преполовете го, или исечете го на четвртини, а потоа секое парче извакјате го во толчените пиперки, а потоа во сусамот.

Наредете го во плех, положен на сечената страна.

Врз компирот изрендајте маргарин и ставете го во умерено загреана рерна да се испече.

Кога ќе омекне извадете го од рерната и послужете.