Земјотрес од 7 степени во морето кај Бали

Силен земјотрес со јачина од 7 степени по Рихтер рано утрово е регистриран длабоко во морето северно од индонезиските острови Бали и Ломбок, принудувајќи ги жителите на островите да ги напуштат зградите, информира Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC).

Епицентарот на земјотресот бил на 203 километри северно од индонезискиот град Матарам и на длабочина од 516 километри, соопшти EMSC. Индонезиските и американските геолошки агенции известија дека се работи за земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтер и оти нема закана од цунами.

Земјотресот се случил непосредно пред 4 часот долж бреговите на Бали и Ломбок, а потоа следеле уште два земјотреси со јачина од 6,1 и 6,5 степени, соопшти Индонезиската геолошка агенција.

Засега нема извештаи за штети, соопшти индонезиската Агенција за управување со вонредни состојби.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.