Фолксваген и Форд заеднички ќе прават електрични возила

61

Фолксваген и Форд ја дефинираат идната соработка – по доставните, заеднички ќе бидат и електричните возила. Според сé уште неофицијални информации, двете компании веќе имаат постигнато начелна согласност за размена на технологиите за електрични, но и автономни возила.

Фолксваген ќе ја сподели со Форд својата електрична платформа МЕВ, а за возврат Форд ќе им ги понуди автономните технологии. Со тоа сојузот меѓу овие два производитела се проширува и надвор од кооперацијата при производството на комерцијални возила.

Од Форд ниту потврдија ниту демантираа дека е постигнат ваков договор, истакнувајќи дека нивните разговори со Фолксвагеен продолжуваат и дека досегашните дискусии биле продуктивни во многу погледи, а новостите ќе ги објават кога ќе бидат испрецизирани. Од Фолксваген одбија да коментираат што и да било, потврдувајќи само дека преговорите со Форд се одвиваат добро.

Новитети може да очекуваме веќе на 11-ти овој месец, кога Надзорниот одбор на германскиот гигант ќе го разгледува продлабочувањето на соработката со Форд.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.