Реал Мадрид среќно до победата во Севилја

289

Фудбалерите на актуелниот шпански шанмион мадридски Реал во средбата од третото коло на домашното првенство ја остварија својата прва победа сезонава совладувајќи го на гостувањето во Севилја домашниот Бетис со 3:2 (1:2).

Реал поведе во 14 минута со голот на Федерикот Валверде, но Бетис пред крајот на првото полувреме во кус интервал успеа да направи резултатски пресврт и на одмор да замине со предност. Во 35 минута Аиса Манди израмни, а водството го донесе по две минути Вилијам Карваљо.

Меѓутоа, во вториот дел гостите од Мадрид со голема доза на среќа успеја да направат пресврт. Прво дојдоа до израмнување на 2:2 со автоголот на Емерсон во 48 минута, а потоа победата ја донесе Серхио Рамос, од пеналот досуден по прегледување на снимката. Реал речиси половина час играше и со играч повеќе, откако несреќниот Емерсон беше исклучен во 67 минута.

Реал Мадрид сега има четири бодови од два натпревара, додека Бетис остана на шест бодови од три меча.

Претходно Алавес и Хетафе ремизираа без голови. Ова е прв бод за Алавес во трите кола, а Хетафе од два меча има четири бодови.

Ремизираа и Валенсија и Хуеска, но по еден погодок постигнаа за домашните Вас во 38 и за гостите Сиоавас во 63 минута. Валенсија има по една победа, реми и пораз во првите три кола и освои 4 бодови, додека Хуеска за која се предвидува дека ќе се бори за опстанок од има две ремија и пораз, односно два бода.

Реал Сосиедад беше убедлив со 3:0 на гостувањето кај Елче. Стрелци беа Порти во 55, Јанузај во 77 минута од пенал и Роберто Лопез во четвртата минута од судиското продолжение на натпреварот. Реал Сосиедад е моментално трет на табелата со 5 бодови, а Елче го одигра првиот меч во првенството.

Во недела на распоредот се мечевите: Осасуна – Леванте, Еибар – Атлетик Билбао, Атлетикот Мадрид – Гранада, Кадиз – Севилја, Вајадолид – Селта Виго и Барселона – Вилјареал.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.