Шок: УЕФА ја „продава“ Лигата на шампионите на Обединетите Арапски Емирати?

Финалето на Лигата на шампионите 2029/30 ќе се игра во Абу Даби во Обединетите Арапски Емирати како дел од новиот шестгодишен договор на УЕФА со таа богата земја вреден дури 2,4 милијарди евра (3,9 милијарди КМ).

Според Шпанците, договорот со нив е одговор на судската одлука во врска со проектот за Суперлигата, кој се очекува наскоро во Луксембург. Тоа би важело од следната сезона.

„УЕФА знае дека на 21 декември може да го загуби случајот пред Судот на Европската унија за Супер лигата и се договори со Абу Даби да ја спонзорира Лигата на шампионите.

Наводно, сè треба да се официјализира на следниот состанок на извршниот комитет на УЕФА во Париз на 7 февруари пред ждрепката за четвртото издание на Лигата на нации.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.