Во светот има13.703 лица заразени со ебола

Бројот на заразени луѓе со ебола во светот достигна 13.703, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

– Повеќето од случаите се во Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне. Бројот на починатите од смртоносниот вирус веќе е над 5.000 лица, а во Либерија е регистрирано намалување на заразени случаи, истакна заменик генералниот директор на СЗО, Брус Ајлворд.

Истовремено, поранешните генерални секретари на НАТО, Јап де Хоп Шефер и лордот Џорџ Робертсон ја повикаа Алијансата да се приклучи кон напорите за борба против епидемијата, наведувајќи ги оригиналните можности и средства до кои таа има пристап, но и логистичката поддршка од море и воздух, искуството во областа на заштитата од билошки закани и при координирање на меѓународни операции.

Според СЗО, првиот случај на ебола бил во гвинејското село Мелианду, а првата жртва од оваа болест е двегодишниот Емил Вамундо.